Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
COLLIER, 18K guld/platina/silver, odlad pärla ca 5,5 cm, gammal- och rosenslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,80 ct, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, Peter Schutz Smyckesmed, Uppsala 1994, stl 17 mm, vikt 4,7 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 14K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, en diamant med nagg på rondist och en med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, doserad, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Ca/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift, höjd 9.5 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, grön emalj, 47 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca Cr/SI, höjd 17 mm, stift, vikt 9,1 g.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, rosenslipade diamanter, safirer, rubiner, 3 odlade pärlor, 3,7x4,4 cm, vikt 12,9 g, en safir skadad, några diamanter med nagg samt skador.
BROSCH, 18K vitguld, 3 smaragder ca 8,00 ctv, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, höjd 5 cm, vikt 18,5 g, 2 diamanter skadade, mindre nagg invid rondisten på ena smaragden.
SALTKAR, ett par, silver, delvis förgyllda, Christian Hammer, Stockholm 1856, höjd 7 cm, fylld botten.
RING, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,85 ct, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g, sliten rodinering, storleksändrad.
Silver Etui
ETUI, silver, 14K guld, cabochonslipad blå safir, Jugend, Finland 1916, 9,5x7 cm, vikt 136,5 g,
SAFIRRING, 18K vitguld, cabochonslipad mörkblå safir ca 6,70 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, gravyr, safiren har några mycket små håligheter på ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K svartrodinerat guld, 222 tsavortier ca 6,51 ctv, stl 3,2 x 2,9 cm, vikt 9,7 g, några med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 89 svarta briljanter ca 3,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g, några med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,25 ct, 12 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, vikt 0,9 g.