41 - 60 av 338
1234...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019

Klubbad för

COLLIER, 18K guld/platina/silver, odlad pärla ca 5,5 cm, gammal- och rosenslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 2,2 g.

1 800 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,80 ct, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, Peter Schutz Smyckesmed, Uppsala 1994, stl 17 mm, vikt 4,7 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 300 kr

RING, 14K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, en diamant med nagg på rondist och en med nagg på kuletten.

Utrop: 4 400 kr

TENNISARMBAND, doserad, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 7,7 g.

Utrop: 27 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Ca/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift, höjd 9.5 mm, vikt 3,5 g.

13 600 kr

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K guld, grön emalj, 47 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca Cr/SI, höjd 17 mm, stift, vikt 9,1 g.

Utrop: 11 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, rosenslipade diamanter, safirer, rubiner, 3 odlade pärlor, 3,7x4,4 cm, vikt 12,9 g, en safir skadad, några diamanter med nagg samt skador.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 3 smaragder ca 8,00 ctv, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, höjd 5 cm, vikt 18,5 g, 2 diamanter skadade, mindre nagg invid rondisten på ena smaragden.

Utrop: 28 000 kr

SALTKAR, ett par, silver, delvis förgyllda, Christian Hammer, Stockholm 1856, höjd 7 cm, fylld botten.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,85 ct, stl 17,5 mm, vikt 11,8 g, sliten rodinering, storleksändrad.

Utrop: 4 600 kr

Silver Etui

ETUI, silver, 14K guld, cabochonslipad blå safir, Jugend, Finland 1916, 9,5x7 cm, vikt 136,5 g,

2 000 kr

Utrop: 805 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct, TCa(K)/SI2, naturaler vid och på rondist.

Utrop: 5 000 kr

SAFIRRING, 18K vitguld, cabochonslipad mörkblå safir ca 6,70 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, gravyr, safiren har några mycket små håligheter på ytan.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K svartrodinerat guld, 222 tsavortier ca 6,51 ctv, stl 3,2 x 2,9 cm, vikt 9,7 g, några med nagg.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist ca 2,15 ct, vikt 1,6 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 89 svarta briljanter ca 3,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g, några med nagg.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,25 ct, 12 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, vikt 0,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K svartrodinerat guld, blå safirer ca 4,29 ctv, 25 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,44 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, två diamanter skadade, flera safirer med nagg.

Utrop: 8 500 kr