Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019
BÄGARE, med hänkel, silver, invändigt förgylld, C G Florell, Stockholm 1826, höjd 4,5 cm, vikt 29,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor ca 11mm, sterlingsilver, stift, vikt 3,0g
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCr-Cr(J-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
RING, 14K vitguld, 28 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr(H-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, gravyr, flera diamanter med nagg, ett par diamanter skadade.
BROSCH, silver, rosett, Ge-Kå G. Kaplan, Stockholm 1948, stl 5,3 x 2,2 cm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/SI, Iduna, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g.
3 COLLIER, dobbar, passar till Lynggaard lås, kulor 9,5-11,5 mm trädda på vajer. längd 42 - 45 cm, total vikt 217,9 g.