Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019
Ädelstenar Granater
10 TSAVORITER, 8,46 ct totalt, 6 ovalslipad, 2 dropp- slipade, 1 kuddslipad, 1 ngt off-round slipad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g, slitage.
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 10,3 g, en diamant med stor skada på paviljong och två med små nagg på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 granater 6,73 ctv, 82 briljanter 0,26 ctv, TW-W/SI, stängbar krok
RING, 18K guld, camé snidad ur svart sten, lös i fattningen, stl 19,5 mm, vikt 4,3 g, svaga stämplar.
PÄRLCOLLIER, 3 rader odlade sötvattenspärlor ca 5,5 - 6 mm, längd 62 cm, lås i 14K guld, vikt 83,0 g, knutet.
RING, 18K guld, rubin, 10 briljant- och 8 åttkantslipade diamanter, ca W(H)/SI, stl 19,5 mm, vikt 3,3 g, en diamant skadad, en diamant med natural på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 citriner, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, vikt 7,3 g, krokar med stopp.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS-P, stl 16 mm, vikt 5,0 g, porositet i ringskenan, tre diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, förgylld hematit, kalcedon, blå topas, citrin, prasiolit rubin, rosa safir, odlade pärlor, höjd 10,5 cm, vikt 19,7 g.
HÄNGE, silver, bergkristall, längd 4,8 cm, vikt 10,5 g, stenen sitter aningen löst i sin fattning, mindre nagg på rondisten.