Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2019
TISSOT, T Navigator 3000, Boett nr. Z270/370, herrur, 43 mm, analog/digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. Z370-QKQ, ca 2005.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Chrono Classic XLS, Multifunction, Serie nr. 081203322, Boett nr. 241301, herrur, 44 mm, svart stål, quartz, safirglas (repor), analog/digital, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, ca 2010.
OMEGA, Seamaster, 120 m, Cal 1424, Serie nr. 54365748, Ref nr. ST 596.1502, Boett nr. 596.1502, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 6502/830, ca 1993.
TAG HEUER, Aquaracer, Calibre 5 (300 METERS), Serie nr. RZZ7973, Ref nr. WAN2111.BA0822, Boett nr. WAN2111-0, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA040-Y-G1/3103 Y, cert, november 2018, box, ytterkartong.
HEUER, Monaco, Cal Valjoux 7736, Serie nr. 164550, Ref nr. 73633 G, kronograf, herrur, 40 x 38 (45,5) mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, boett signerad Heuer-Leonidas SA, läderband, ca 1972.
Klockor Eterna
ETERNA, Chronomètre, fickur, 48,5 mm, savonett, Serie nr. 2573708, Boett nr. 2535044, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, B. zero 1, Serie nr. D9613, Boett nr. BZ 22 S, damur, 22 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerat läderband (skadat, se fördjupad information), viklås, cert, augusti 2002, box.
IWC, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 53 (H5), Serie nr. 629435, Boett nr. 747513, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1915, läderpåse, chatelaine.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4253472, Boett nr. 5157472, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1913, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.
OMEGA, Seamaster, Cosmic (- T Swiss Made T -), Cal 565, Serie nr. 30314353, Ref nr. ST 166.0026, Boett nr. 166.026, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
OMEGA, Constellation, Electronic (f300, T Swiss Made T), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 32020101, Ref nr. BA 198.0003, Boett nr. 198.003, herrur, 35 mm, 18K guld, stämgaffel, plexiglas, datum, urtavla i guld, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970.
Klockor Movado
MOVADO, Kingsmatic, "Francois Borgel Case", Cal 431A, Verk nr. 7753, Boett nr. 446293 / 11171, herrur, 33 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Enicar
ENICAR, Ocean Pearl (T Swiss Made T), Cal A-R 167, Boett nr. 147-01-16, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, Ref nr. 116613LN, Serie nr. R1459086, Cal 3135, Verk nr. T447P902, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97203-1RX/R4Z+A4X, cert, maj 2015, box, ytterkartong.
IWC, fickur, 51 mm, Cal 52 (H6), Serie nr. 702008, Boett nr. 755570, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1918.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 52 mm, savonett, "Rödtolva", Serie nr. 184467, Boett nr. 158820, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1920.
OMEGA, herrur, 34 mm, Cal 601, Serie nr. 32664407, Ref nr. BA 131.0541, Boett nr. 1181 / 131.541, 18K guld, manuell, plexiglas, logo på urtavlan, skadad urtavla, defekt, gravyr, läderband, ca 1973.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35816076, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1181 / 1329051-1, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, gravyr, bucklor, ca 1972.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 39609010, Ref nr. BA 511.0122, Boett nr. 511.122, damur, 19,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1976.