Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2019
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülov, Ref nr. 326, Serie nr. 82074, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas (nagg/repor), skadad urtavla, integrerad armlänk (M), ca 1999, box.
BREITLING, Chronomat, Cal ETA 7750, Serie nr. 6712, Ref nr. 81.950/D13047, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, klickring defekt, UTC, Serie nr. 10835, Ref nr. 81500/B60071, stål/guld, quartz, 24-timmarsvisning, Pilotlänk (stål/guld, 1999), viklås, Ref nr. S4999/302 D, ca 1990, box (ej tidsenlig), ytterkartong (ej tidsenlig).
TAG HEUER, Carrera, Cal 5 (ETA 2824-2), Serie nr. LX1703, Ref nr. WV211A.BA0787, Boett nr. WV211A-0, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA019-Y-Y4/3102 Y, ca 2005.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1437031, Boett nr. 1456572, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1958, serviceetui.
OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 37811553, Ref nr. ST 166.0168, Boett nr. 166.0168, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, 1 st. verkhållare saknas, ca 1973.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 14586664, Ref nr. CK 2791, Boett nr. 2791-6 , stål, manuell, plexiglas, utbytt sekundvisare, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
ROLEX, Oyster, Royal, Precision, Ref nr. 6480, Serie nr. 299466, Cal 1210, Verk nr. N00632, Boett nr. 6480, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, tillverkad första kvartalet 1958.
ADOLPH FREDRIK BJURMAN, Norrköping (1743-1812), fickur, 60,5 mm, Serie nr. 202, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, boett tillverkad av Olof Strömwall, bucklor, ca 1795.
JACOB KOCK, Stockholm (1737-1805), fickur, 55,5 mm, Serie nr. 1430, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, boett tillverkad av Peter Åberg, ca 1792.
FAGERSTRÖM PETTER, Wexiö, (1789-1848), fickur, 64 mm, Nr 9, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (se bilder), gravyr, bucklor, boett tillverkad av Georg Henrik Åkerberg, ca 1822.
CLAES BERG, Stockholm (1737-1784), fickur, 57 mm, Serie nr. 270, silver, spindelgång, nyckeldragare, renoverad urtavla, skadad urtavla, boett tillverkad av Petter Johan Ljungstedt, bucklor, ca 1783.
J.HOVENSCHÖLD, d.y. (17xx-1825) "Junior", Stockholm, fickur, 52 mm, Serie nr. 3, silver, sullygång, nyckeldragare, renoverad urtavla, skadad urtavla, senare boett tillverkad av P.Rohdin (1866), ca 1800.
OMEGA, Seamaster, Cosmic (- T swiss Made T -), Cal 601, Serie nr. 24043595, Ref nr. ST 135.0017, Boett nr. 135.017, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad krona/ställaxel, ca 1966.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic II, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 265/MMVIII, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum (växlar sent), läderband, ca 2008.
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 511, Serie nr. 16435367, Ref nr. CK 14371, Boett nr. 14371.1 / 14373, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1958, box (ej tidsenlig).
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80765409, Serie nr. 80765409, PIC nr. 2253.80.00, Ref nr. ST 368.1641, Boett nr. 168.1641, midsize, 36,25 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1612/932, längd 185 mm, ca 2004.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 1553115, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1898, fickurskedja i metall, etui.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 82713 / 3 66001, damur 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1988.
CARTIER, Santos Ronde, Cal 87, Boett nr. 187903/04395, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. A0901252, ca 1990, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 15053, Serie nr. 9649512, Cal 3035, Verk nr. 1676323, Boett nr. 15000, herrur, 34 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.18-K6/474, cert, juli 1987, box (ej komplett, skadad).