Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2019
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 17222314, Ref nr. KO 14745, Boett nr. 14745 1 SC (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, ca 1959.
OMEGA, Genève, Dynamic I (T Swiss Made T), Cal 681, Serie nr. 30118858, Ref nr. ST 566.0015, Boett nr. ST 566.015, damur, 29,5 x 26 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, originalspänne i stål, ca 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Milgauss, "Grönt glas", "Z-Blue Dial", Chronometer, Ref nr. 116400GV, Serie nr. 7WH85561, Cal 3131, Verk nr. SW411360, Boett nr. 2380, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72400-X3R/7ZJ+OZZ, cert, september 2015, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Classic XXL Date, Cal 633 (ETA 2824-2), Serie nr. 6748, Ref nr. 633-7504-40-64, Boett nr. 7504, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, glasbaksida, NATO-band, ca 2005.
OMEGA, damur, 14 x 14 (20,5) mm, Cal 650, Serie nr. 21973329, Boett nr. 676930 / 610050, 18K vitguld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, defekt, briljanter på boetten (24 st. TW/VS, ca 0,48 ctv), läderband, originalspänne i stål, ca 1964.
BAUTTE & Co, Geneva, fickur, 41,5 mm, savonett, Boett nr. 15317, 14K guld, ankargång, liten sekundvisare, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, emalj (repor), mönster, rosenslipade diamanter (10 st.), ca 1860, fickurskedja med nyckel i gulmetall.
MORMORSUR, "Gregson, Hor du Roy", 32 mm, Serie nr. 958, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, emaljmotiv (skadat), ca 1780, nyckel, etui.
TAG HEUER, Formula 1, ”Special Edition”, ”Tachymetre”, Cal 16, Serie nr. WEX3757, Ref nr. CAZ2011.FT8024, Boett nr. CAZ2011-0, kronograf, herrur, 44 mm, svart stål (black titanium carbide), automatisk, safirglas, datum, gummiband, originalspänne i stål, cert, november 2018, box, ytterkartong.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, OffShore, "Tachymeter", Cal 2226/2840, Serie nr. 581076, Ref nr. 25940SK.OO.D002CA.02, Boett nr. F09881-4210, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål/gummi, automatisk, safirglas (nagg), datum, integrerat gummiband (se fördjupad info), viklås, cert, februari 2005, box, ytterkartong.
Klockor Graham
GRAHAM, Silverstone RS Racing, "Tachymeter", Cal G.1749, Verk nr. DM15/A 391, Serie nr. 111, Ref nr. 2STEA, Boett nr. GR2VWHD 01, kronograf, herrur, 47,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, gummiband, viklås, Ref nr. BDF206S/DB-SK, cert, september 2018, box, ytterkartong.
Klockor Graham
GRAHAM, Chronofighter, Vintage Nose Art "Lilly", Cal 890 (ETA), Serie nr. 1014, Ref nr. 2CVAS.U05A, Boett nr. GR2FYDV 01, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, cert, september 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 057/100).
ZENITH, Pilot, Cal 40, Serie nr. 4909159, Boett nr. 9444649, herrur, 35 mm, stål, manuell, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
ZENITH, herrur, 36,5 mm, Cal 40, Serie nr. 4580408, Boett nr. 9264218, stål, manuell, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1956.
ZENITH, herrur, 36 mm, Cal 26-6, Serie nr. 4389302, Boett nr. 9144342, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1955.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2511, Serie nr. 5021923, Boett nr. 9563673, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
IWC, Porsche Design (T Swiss Made T), Cal 2210, Ref nr. 3335, Boett nr. 2382006, herrur, 32 mm, titan/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
CERTINA, DS, PH 200 M, Cal Powermatic 80, Serie nr. 2T9S5K52N, Ref nr. C036.407.16.050.00, Boett nr. C036407 A, herrur, 42,8 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, NATO-band, originalspänne, cert, november 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 32111585, Ref nr. ST 135.0041, Boett nr. 135.041 (LL), herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 133, Serie nr. 3941822, Boett nr. 8825740, stål, hammarautomat, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, ca 1951, metallänk ej original.