Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018
ARMBAND, 18K rodierat guld, 120 briljantslipade diamanter 10,91 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 32,5 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,35 ct, ca W/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, hamrad yta, hjärta, Lars-Erik Nilsson, Ängelholm 1997, höjd 3 cm, vikt 13,1 g.
ARMBAND, briolettslipade turmaliner, hänge i 18K rodierat guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, lås i 18K vitguld , behandlade diamanter, längd 17 cm, vikt 9,9 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljant- och 4 åttkantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca W-Cr/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 10,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/VS2, Stockholm 1946, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, utsliten fattning.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/P1, längd 45 cm, vikt 7,5 g, sliten fattning.
BROSCH, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, Carlman, Stockholm 1970, längd 4,5 cm, vikt 9,9 g.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade barocka Southseapärlor ca 8,1-9,3 mm, knutet, längd 46 cm.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca TW/VS, längd 37 / 40 mm, vikt 1,6 g.
EMIL OSCAR MÖLLER, fickplunta, silver, Malmö 1938, höjd 13 cm, vikt 291,8 g, monogram.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Markströms, Uppsala 1961, höjd ca 8 cm, vikt 334,6 g, fyllda.
SKÅL, på fot, sterlingsilver, hamrad yta, CG Jonsson Silversmide, Stockholm 1978, vikt 118,9 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TCr(I)/VS, vikt 0,9 g, små nagg på rondist.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g, ena diamanten med nagg på rondisten.
RING, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, 27 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca 1910-tal, vikt 3,4 g.