Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 13x11,5 mm, 34 briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS, längd 5 cm, vikt 13,6 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca W-Ca/VS- SI, stift, höjd 5,1 cm, vikt 13 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca G(TW)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,73 ctv, baguetteslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 1,2 cm, vikt 3,3 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter, ca 0,65 ctv, ca W-TCr/VS stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
Smycken Armband
ARMBAND, silver, 30 ovalslipade blå safirer ca 29.00 ctv, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77113-80, längd 18,5 cm, vikt 32,0 g, slitna fasettkanter, några safirer med nagg, en safir visar tecken på värmebehandling.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K svartoxiderat guld, ovalslipade safirer, tsavoriter, 2 x 1,4 cm, stift, vikt 8,5 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 11,3 mm, 7 rubiner ca 0,80 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 1,10 ct, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77108-69, 14 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, blå safir, 18 carréslipade blå safirer, 18 gammal och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-P, Art Deco, 1930-tal, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en safir skadad, en diamant skadad, svaga fattningar, lagning på ringskena.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rosenslipad diamant ca 1,65 ct, ca Cr(J)/SI, mindre briljanter ca 0,056 ctv, längd 45 cm, vikt 2,9 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g.
Smycken Armband
ARMBAND, platina, 5 rubiner ca 1,25 ctv, 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 14,8 g, några diamanter och rubiner med nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,50 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g.
Smycken Ring
RING, 14K vitguld, rubelit ca 0,65 ct, 6 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, nagg på rubelit, slitna klor.
Smycken Brosch
BROSCH, 18K guld/platina, fluga, troligen orientalisk pärla, safir, 2 rubiner, rosenslipade diamanter, rennr 22570, 5x2 cm, vikt 4,6 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TCr(I)/VVS2, kulett, HRD certifikat 250667, 10 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, slitna klor, svag fattning.