201 - 220 av 332
1...101112...17 Gå till
Sortering

Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018

Klubbad för

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 13x11,5 mm, 34 briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS, längd 5 cm, vikt 13,6 g.

Återropad

Utrop: 18 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca W-Ca/VS- SI, stift, höjd 5,1 cm, vikt 13 g.

Återropad

Utrop: 17 200 kr

Visa vara

Smycken Alliansring

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.

Återropad

Utrop: 6 400 kr

Visa vara

Smycken Alliansring

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca G(TW)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

Återropad

Utrop: 8 300 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,73 ctv, baguetteslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 1,2 cm, vikt 3,3 g.

3 300 kr

Utrop: 3 600 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter, ca 0,65 ctv, ca W-TCr/VS stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.

Återropad

Utrop: 5 400 kr

Visa vara

Smycken Armband

ARMBAND, silver, 30 ovalslipade blå safirer ca 29.00 ctv, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77113-80, längd 18,5 cm, vikt 32,0 g, slitna fasettkanter, några safirer med nagg, en safir visar tecken på värmebehandling.

Återropad

Utrop: 50 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K svartoxiderat guld, ovalslipade safirer, tsavoriter, 2 x 1,4 cm, stift, vikt 8,5 g.

Återropad

Utrop: 9 600 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 11,3 mm, 7 rubiner ca 0,80 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g.

Återropad

Utrop: 13 800 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 1,10 ct, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77108-69, 14 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.

Återropad

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, blå safir, 18 carréslipade blå safirer, 18 gammal och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-P, Art Deco, 1930-tal, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en safir skadad, en diamant skadad, svaga fattningar, lagning på ringskena.

Återropad

Utrop: 14 000 kr

Visa vara

Smycken Collier

COLLIER, korall, flätat, lås i 14K guld, hårgömma, längd 45 cm. gravyr på låset.

Återropad

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rosenslipad diamant ca 1,65 ct, ca Cr(J)/SI, mindre briljanter ca 0,056 ctv, längd 45 cm, vikt 2,9 g.

Återropad

Utrop: 37 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g.

Återropad

Utrop: 16 000 kr

Visa vara

Smycken Armband

ARMBAND, platina, 5 rubiner ca 1,25 ctv, 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 14,8 g, några diamanter och rubiner med nagg.

Återropad

Utrop: 16 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,50 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g.

Återropad

Utrop: 14 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 14K vitguld, rubelit ca 0,65 ct, 6 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, nagg på rubelit, slitna klor.

Återropad

Utrop: 4 500 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, 18K guld/platina, fluga, troligen orientalisk pärla, safir, 2 rubiner, rosenslipade diamanter, rennr 22570, 5x2 cm, vikt 4,6 g.

Återropad

Utrop: 15 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TCr(I)/VVS2, kulett, HRD certifikat 250667, 10 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, slitna klor, svag fattning.

Återropad

Utrop: 180 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 ovalslipade rubiner ca 10,00 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 7,5 cm, vikt 23,2 g, stift/clips.

Återropad

Utrop: 45 000 kr

Visa vara

Om auktionen