Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct, Light Yellow/VS, 23 briljanter ca 0,49 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/SI2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, mittstenen med natural på rondist, enstaka ytskador på mindre diamanter.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,84 ct, färgbehandlad Greenish Yellow/SI, 60 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16+ mm, vikt 4,0 g, slitna klor.
ARMBAND, 18K vitguld, 32 briljanter ca 1,44 ctv, ca W/VS, 448 briljanter ca 1,77 ctv, ca W-TCr/VS-SI1, längd 19 cm, vikt 13,2 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 27 briljanter ca 1,55 ctv, ca TW-W/VS, 27 svarta briljanter ca 1,75 ctv, längd 18 cm, vikt 9,1g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, TW(F)/SI1, GIA inskription: 2208937407, 17 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,5 -12 mm, Strömdahls, stift, vikt 6,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,63 ctv ca TW/VS, Stjärnringen, Strömdahl, 1988, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g.
Silver Teservis
TEKÖK, 2 delar, silver, handtag i ebenholz, blom och bladdekor, Nyrokoko, tekanna Fredrik och Wilhelm Zethelius Stockholm 1841 och rechaud Carl Hammer 1860, höjd 30 cm, vikt 2110,9 g, senare tennlödda stag på kanna, stift till handtag sticker ut, sprickor i trä handtag, mindre bucklor på lockets kant.
ARMBAND, 18K vitguld, syntetisk ljusblå spinell, 10 äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 13,5 g, 1955, Stockholm.
RING, 14K guld, rubiner, 47 briljantslipade diamanter (den 48:e stenen saknas) ca 0,50 ctv ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS-P, Stockholm 1972, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citriner, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 3,5 cm, vikt 8,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, citrin, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 42 cm, vikt 8,2 g, mittstenen något lös i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca W/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca W(H)/VS, 54 carré- åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, stl 18,5 mm, vikt 11,5 g, flera sprickor i skenan och fattningen, flera guldlödningar i fattningen, en sidosten trasig och några med skador och nagg, slitna fattningar.