Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
RING, 18K vitguld, 3 safirer ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr/P, längd 41 cm, vikt 3,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/silver, ovalslipad smaragd ca 0,64 ct, 12 briljantslipad diamant ca 0,40 ctv, ca W/SI, kedja i silver, längd 38 cm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, creoler, 18K vitguld, 4 smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TCr/VS, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, creoler, 18K vitguld, 6 rubiner ca 0,18 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W(H)/VS, vikt 2,4 g.
Silver Etui
ETUI, silver, förgylld insida, svart emalj, Pyotr Abrasimow, Moskva sent 1800-tal, vikt 93,5 g, monogram.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 18 mm, vikt 4,9 g, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TCr/P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.
RING, platina, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitugld, safir, briljanter ca 0,12 ctv, stl 18,75 mm, vikt 5,8 g.