Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
RING, 18K vitguld, 9 diamanter enligt gravyr 0,30 ctv ca W/VS, stl 19,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TCr(I)VS, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv stl, ca TCr(I)/VS, vikt 4,6 g, den större diamanten har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade citriner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 1,2 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 6,5 mm, droppformade, vikt 1,5 g,
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr (G-I)/VS-SI, stl 1,5 x 2,7 cm. vikt 2,2 g.
Silver Kaffeservis
SUPSKED, silver, skaft med vågband, s.k Kulesked av 1600-tals typ, PT Bumbech, Köpenhamn 1892, längd 14,1 cm, vikt 37,7 g.
Silver Bricka
BRICKA, med gallersarg, silver, fyra genombrutna fötter, Lissabon ca 1810, längd 19 cm, höjd 3,5 cm, vikt 163,5 g, mindre lagningar.
SKÅL, silver, oval, genombrutet liv, Holland 1953, längd 13,5 cm, höjd 5,8 cm, vikt 100,1 g.
Silver Soppslev
SOPP/BÅLSLEV, silver, G Sanctjohanser, München ca 1830, skaft i svart trä, längd 35,5 cm, total vikt 83,8 g.
SERVERINGSBESTICK, ett par, sterlingsilver, Peru 1900-tal, skaft i brunt trä, längd 36 cm, total vikt 218,6 g.
SKÅLAR, ett par, silver, ovala, fyra fötter, genombrutet liv, Sheffield 1906, längd 11 cm, höjd 7,3 cm, total vikt 71,4 g, lödningar.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, EA Körsner, Falun 1799, ebenholtzskaft, benknopp original, längd 44 cm, vikt 153,8 g, mindre sprickor i skaftet.
ARMBAND, sterling silver, vita stenar, 15 berlocker samt 2 till med säkerhetskedja mellan sig, längd 19 cm, vikt 70,4 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.