Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
SOCKER, SALT & PEPPARSTRÖARE, snarlika, silver, svenska importstämplar, höjd 10 - 15 cm, total vikt 208,9 g.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA & SKED, silver, förgylld insida, GEWE, Malmö 1951-59, total vikt 280,3 g.
SALLADSBESTICK, ett par, silver, bakelit, Sheffield, England 1910, total vikt 127,2 g, sprickor i bakelit.
RING, 18K guld, 111 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Ca(H-M)/SI-P, bruna färgserien, stl 18,75 mm, vikt 15,2 g, svaga fattningar, en diamant trasig, flera diamanter skadade och naggade.
RING, 18K vitguld, 22 carréslipade smaragder ca 1,00 ctv, 72 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 18,5 mm, vikt 11,2 g, två smaragder trasiga och flera med nagg och slitage, flera diamanter skadade och naggade.
RING, 18K trefärgat guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g, flera diamanter med slitna fasettkanter.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, venezialänk, 24 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 40 cm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, missfärgat guld.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1939, vikt 2,5 g, etui.
ORDENSRING, Odd Fellow, 18K guld, emalj, Cederins Guld, Örebro 1940, stl 23 mm, vikt 9,5 g, gravyr.
ORDENSRING, frimurar, 18K guld, emalj, Cederins Guld, Örebro 1936, stl 23 mm, vikt 9,4 g, gravyr.
ORDENSRING, Sällskapet W:6, 18K guld, emalj, G. Dahlgren & Co, Malmö 1957, stl 22,5 mm vikt 7,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g, gravyr, slitna klor.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir, 10 åttkantslipade diamanter, ca 0,10 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, en diamant skadad.
SMYCKESET, armband och örhängen, sterlingsilver, niello, Thailand, bredd 3,0 cm, längd 16,5 cm, skruvlås, vikt 81,0 g.