Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, öppningsbart, höjd 18 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, CG Hallberg Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, gravyr, slitna klor.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W(H)/P1, längd 42 cm, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W(H)/SI, stl 2,0 x 1,0 cm, vikt 1,8 g, buckla.
RING, 14K rodinerat guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,32 ct, ca W(H)/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g, flera diamanter med skador.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, gravyr, sargfattning.
RING, 18K guld/vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCr(I)/VS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TCr(I)/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, slitage, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/SI2, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipad diamanter enligt gravyr 0,34 ctv ca Cr/SI, gravyr, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 smaragder ca 0,40 ctv, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, storleksändrad.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, bergskristall, Heikki Juhana Kaksonen, Helsingfors 1964, vikt 11,7 g.
Silver Etui
ETUI, silver, förgylld insida, svart emalj, Moskva, Ryssland 1890, mått 11,5 x 7 cm, vikt 183,7 g.
Silver Etui
ETUI, silver, förgylld insida, svart emalj, Moskva, Ryssland 1893, mått 11 x 6 cm, vikt 153,8 g, gravyr.
Silver Etui
ETUI, silver, svart emalj, Österrike/Ungern, möjligen Wien, omkring 1900, mått 10 x 5,5 cm, vikt 110,9 g.
Silver Etui
ETUI, silver, förgylld insida, Österrike/Ungern, möjligen Wien, omkring 1900, mått 8,5 x 5 cm, vikt 95,8 g, bucklor.