Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
COLLIER, färgad Korall, odlade barocka sötvattenspärlor, silverlås och detaljer, längd 59 cm.
COLLIER, kulor av Agat och Prehnite, stavar av Aventurin, odlade barocka sötvattenspärlor, silverlås, längd 68 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad färgad Smaragd av lägre kvalitet, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3,2 cm, vikt 3,8 g.
BROSCH, 14K guld/silver, turkoser, rosenslipade diamanter, stl 4,0 x 4,0 cm, vikt 15,3 g, nålen till broschen saknas.
RING, 18K guld/silver, ovalslipad citrin, rosenslipade diamanter, import av John Petterssons Eftr Juvelerar, år 1929, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
COLLIER, fasetterad Karneol och färgade kulor av Kvarts, silverlås och detaljer, längd 49 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, karneoler, längd 4,2 cm, stift med clips, vikt 16,3 g, små bucklor.
RING, 18K guld, 30 cabochonslipade koraller, bredd 2,0 cm, stl 15,5 mm, vikt 10,4 g, limmrester i fattningarna, en korall skadad och flera med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,0 g, saknar snurrebussar.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 21 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, stl 18,5 mm, vikt 5,9 g, omarbetad, en åttkantslipad diamant är skadad, slitna klor.
HÄNGE, 14K vitguld, prinsess- , baguette- och briljanter ca 1,75 ctv, ca Cr/SI-P, vikt 9,9 g. Kors, 14K guld, 36 trappetsslipade diamanter ca 1,75 ctv, höjd 4,8 cm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, strift, vikt 1,7 g, en snurrebuss är i silver.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamaneter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,4 g, snurrebussat i silver.