Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 3 blå topaser, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr(I)/P1, längd 36/40 cm, vikt 2,0 g, en topas med litet nagg i rondisten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 3 rosa turmaliner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr(I)/P1, längd 36/40 cm, vikt 2,1 g, en turmalin med litet nagg vid rondisten.
RING, platina, 9 spessartin granater ca 0,75 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 7,25 mm, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stift, höjd 3,4 cm, vikt 4,4 g, en snurrebuss saknas.
BROSCH, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,10 ctv, ca W/VS, längd 7,3 cm, vikt 9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv ca W/SI, längd 46 cm, vikt 3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, diamanter 0,05 ctv, röd bomullstråd, kors, längd 16,17 cm, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 odlade pärlor ca 4 mm, vikt 2,9 g, krok.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, svaga fattningar, en diamant med nagg på krona.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,80 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, safiren med slitna fasettkanter, diamanterna med skador på krona, slitna klor
RING, 18K vitguld, blå safir 0,25 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, en diamant med naturaler på bordet.
RING, 18K vitguld, blå safir 0,25 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 12 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, en diamant med skada på paviljong.
RING, 18K vitguld med blå safir 0,12 ctv, 12 briljanter 0,06 ctv, G(TW)/VS-SI, storlek 16,25 mm, vikt 3,8 gr.
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade grå barocka Southseapärlor ca 8-10 mm, kullås, knutet, längd 46 cm.