Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, Venezia, 12 åttkantslipade diamanter, ovalslipad safir ca 0,12 ct, längd 51 cm, vikt 5,7 g.
RING, 18K guld,11 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS-SI, Schalins, stl 17 mm, vikt 6,1 g, gravyr,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCr(I)/VS2-SI1, stl 17 mm, vikt 2,9 g, mindre skada vid rondisten, slitna fasettkanter, slitna klor.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,1 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad safir ca 0,55 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, ett par diamanter sneda i fattning.
RING, 18K guld, trapettslipad grön turmalin ca 1,20 ct, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g, mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 carréslipade rubiner ca 0,40 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, längd 1,5 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 45,5 cm, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 18K guld, 3 ovalslipade rubiner, 39 briljantslipade diamanter, ca 0,78 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 19,9 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade rubiner, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, W-Cr(H-J)/VS-SI, vikt 2,3 g, stift, ett par diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamnater ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr, slitage, svaga fattningar.
Visa varaSmycken Manschettknappar
MANSCHETTKNAPPAR, förgylld sterling silver, emalj, signerad Norne, vikt 13,9 g, ca 22×11 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,52 ct, TW(F)/VS1, GIA inskription 2131410448, stl 17 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
Ring, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W(H)/VS stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, behov av rodinering.