Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,85 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 3,8 g, rodieringen har släppt en aning på ringskenan.
HÄNGE, ca 21K guld, minnesmynt i metall, plast, höjd 3,3 cm, vikt 6,7 g, spricka i plasten.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 5,25 mm, lås i 18K guld,/platina, syntetisk safir, rosenslipade diamanter, längd 112 cm, vikt 76 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stift, höjd 2 cm, vikt 4,8 g.
SALT & PEPPARKAR, silver, ett par, Markströms, Uppsala 1975, höjd 9,5 cm, total vikt 72,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, Ceson, Göteborg 1980, höjd 8,5 cm, total vikt 382,2 g, fyllda.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, silver, ett par, manschetter och fot med pärlbård, Markströms, Uppsala 1981, höjd 12,5 cm, total vikt 409,4 g, fyllda, buckla.
ALLIANSRING, 18K vitguld, rosa syntetiska stenar, Stockholm 1954, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, ett par stenar med nagg.
HÄNGE, 18K guld, camé, Ludvig Axelson, Stockholm 1879, höjd 5,5 cm, vikt 17,0 g, skador, lagningar, bucklor.
KRAGSMYCKE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Göteborg 1985, vikt 3,6 g.
SKÅL med lock, emaljerad plåt med guldfärgade detaljer, blommönster, traditionell Kinesisk modell, på fot, diameter 15 cm, vikt 355 g.