Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
COLLIER, silver, 6 ovalslipade blå safirer ca 8,50 ctv, 56 vita safirer ca 3,50 ctv, längd 42 cm, vikt 24,4 g, flera safirer med slitna fasettkanter, nagg och skador.
COLLIER, 14K guld, 51 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca Cr-TCa/P, längd 43 cm, vikt 21,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad mörkblå safir ca 1,10 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 19,5 mm, vikt 4,9 g, safiren har små nagg vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 16,5 mm, vitk 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca W(H)/VVS2, Uppsala 1989, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,2 g, en diamant med nagg på krona.
RING, 18K vitgud, odlad South Seapärla, 42 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezialänk, 9 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 5,3 g, mittstenen med nagg på kuletten.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, 40 prinsesslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 14,0 g.
BROSCH, 14K guld/silver, gammal- och rosenslipade diamanter, diameter 3,5 cm, vikt 13,9 g, senare nål i 18K guld, skada på baksidan av fästning av mittdelen.
RING, 18K guld/silver, 7 rosenslipade diamanter, Stockholm 1926, stl 19 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Southseapärlor ca 14 mm, 80 briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-W/VS, vikt 12,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 1,8 cm, stift, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,76 ct, Cr(J)/VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA-diamond dossier 5186100736, 15 briljantslipade diamanter ca 0,33 ct ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 168 briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 74 briljant- och 18 rosenslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 3,0 cm, vikt 6,7 g, några diamanter med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 carréslipade rubiner ca 1,39 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, diameter 1,2 cm, stift, vikt 4,4 g.