141 - 160 av 670
1...789...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, 4 odlade pärlor, 7 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 40 cm, vikt 9,6 g.

4 100 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 odlade pärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 3,0 g, stift.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, delvis oxiderat, arbetad yta,blommor, stift, diameter 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 700 kr

Silver Vas

2 VASER, silver, höjd 22,5 cm, formpressad dekor, engelska importstämplar från 1895, total vikt 981,8 g, små bucklor.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K vitguld, oktagonal modifierad briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI2, 26 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, behov av omrodinering.

5 300 kr

Utrop: 6 100 kr

RING, 18K guld, 40 briljanter enligt gravyr 0,43 ctv ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g, Ceson, 1988.

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, delvis förgyllt, höjd 3,8 cm.

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, delvis oxiderat, höjd 5,6 cm.

Utrop: 450 kr

ARMBAND sterlingsilver, oxiderat och förgyllt, längd 19 cm, vikt 15 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, oxiderat och förgyllt, arbetad yta, längd 70 cm, vikt 13 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 98 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, mått 4 x 2,4 cm, vikt 6,8 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/VS1, vikt 1,1 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K guld/14K guld/silver, odlade sötvattenspärlor, ca 4,5-5,0 mm, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 3,0 x 2,5 cm, stl 5,5 x 5,0 cm, vikt 22,6 g, går att knäppa både på lång och kortsidan, omarbetad, pärlarmbandet senare, några fattningar skadade, flera diamanter med skador.

3 500 kr

Utrop: 1 100 kr

PETER VON POST, ring, sterlingsilver, blomma, odlad pärla ca 4,5 mm, Stockholm 1972, höjd 1,8 cm, stl 17 mm, ställbar ringskena, vikt 15,7 g.

1 800 kr

Utrop: 150 kr

BROSCH/HÄNGE, antik, 18K guld/silver, barock pärla, ca 7,5 x 7,0 x 6,0 mm, antik- och rosenslipade diamanter, stl 4,8 x 4,0 cm, vikt 10,1 g, en diamant skadad, en rosensten utbytt med åttkantslipad diamant.

3 000 kr

Utrop: 2 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 182 briljantslipade diamanter ca 6,43 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18 cm, vikt 31,1 g, etui, ett par lagningar.

Utrop: 40 000 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Evert Gustafsson, Stockholm 1985, längd 56 cm, vikt 30,4 g.

Utrop: 9 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,28 ct ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,2 g.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 18K guld / vitguld, blomsterkorg, safirer, rubiner, smaragder, 40 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv ca TW(F-G)/VVS-SI, vikt 14,2 g, ca 3,6 x 3,7 cm.

Utrop: 32 000 kr

BROSCH, 18K guld / vitguld, 7 rubiner ca 0,70 ctv, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 17,1 g, diameter ca 35 mm.

Utrop: 5 700 kr