Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
COLLIER, 18K guld, 4 odlade pärlor, 7 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 40 cm, vikt 9,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 odlade pärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 3,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, delvis oxiderat, arbetad yta,blommor, stift, diameter 17 mm, vikt 4,6 g.
Silver Vas
2 VASER, silver, höjd 22,5 cm, formpressad dekor, engelska importstämplar från 1895, total vikt 981,8 g, små bucklor.
RING, 14K vitguld, oktagonal modifierad briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI2, 26 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, behov av omrodinering.
RING, 18K guld, 40 briljanter enligt gravyr 0,43 ctv ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g, Ceson, 1988.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, oxiderat och förgyllt, arbetad yta, längd 70 cm, vikt 13 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 98 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, mått 4 x 2,4 cm, vikt 6,8 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/VS1, vikt 1,1 g.
ARMBAND, 18K guld/14K guld/silver, odlade sötvattenspärlor, ca 4,5-5,0 mm, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 3,0 x 2,5 cm, stl 5,5 x 5,0 cm, vikt 22,6 g, går att knäppa både på lång och kortsidan, omarbetad, pärlarmbandet senare, några fattningar skadade, flera diamanter med skador.
PETER VON POST, ring, sterlingsilver, blomma, odlad pärla ca 4,5 mm, Stockholm 1972, höjd 1,8 cm, stl 17 mm, ställbar ringskena, vikt 15,7 g.
BROSCH/HÄNGE, antik, 18K guld/silver, barock pärla, ca 7,5 x 7,0 x 6,0 mm, antik- och rosenslipade diamanter, stl 4,8 x 4,0 cm, vikt 10,1 g, en diamant skadad, en rosensten utbytt med åttkantslipad diamant.
ARMBAND, 18K vitguld, 182 briljantslipade diamanter ca 6,43 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18 cm, vikt 31,1 g, etui, ett par lagningar.
KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Evert Gustafsson, Stockholm 1985, längd 56 cm, vikt 30,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,28 ct ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld / vitguld, blomsterkorg, safirer, rubiner, smaragder, 40 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv ca TW(F-G)/VVS-SI, vikt 14,2 g, ca 3,6 x 3,7 cm.