Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13,6 -13,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca Cr/VS, stift, höjd 17 mm, vikt 10,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant 0,41 ct, TW(G)/SI2, certifikat IGI 274725829, längd 46 cm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, storlek 17,5 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, sötvattenspärlor, agat, kvarts och peridoter, krokar, höjd 7,3 cm, vikt 17,5 g
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad granat, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 42 cm, vikt 4,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 36 rubiner ca 1,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, några rubiner har små nagg på krona.
RING, 18K roséguld, smaragdslipad granat ca 3,28 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ljusblå akvamariner ca 7,40 ctv, 6 rubiner ca 0,33 ctv, längd 2,5 cm, krokar med stopp, vikt 5,4 g.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, rundad kvadratisk fot, slät form, signerad T. Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1962, höjd 18 cm, vikt 397,1 g.
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, manschetter och fot med pärlbård, signerade, Markströms, Uppsala 1971, höjd 19 cm, vikt 557 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodinerat guld/vitguld, venezialänk, odlad barock pärla, ca 17,0 x 16,0 x 13,0 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, längd 58 cm, vikt 19,5 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS2, 8 navettslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g, fyra av sidostenarna med små nagg, ena sidostenen med skada, spricka i skena.
CARMOSÈRING, 14K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g, rubinen med slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, 5-radigt, odlade sötvattenspärlor, barocka, lås i 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, längd 45,5 cm.
COLLIER, 14K vitguld, 69 briljant ca 0,31 ctv. Ca W-Ca/P, 11 svarta diamanter ca 0,24 ctv, längd 43 cm, vikt 4,0 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Ca(M)/VVS, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VVS, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g.