Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad tahitipärla ca 10,7 mm, 26 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, vikt 5,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezialänk, uggla, ovalslipad ametist ca 2,15 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W(H)/P, stl 3,0 x 1,8 cm, längd 40 cm, vikt 9,1 g.
RING, 18K vitguld, 6 ovalslipade tsavoriter ca 2,18 ct, 52 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,1 g.
RING, 18K guld/platina, 1 gammalslipad- och 4 åttkantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/SI2, ca Stockholm 1935, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 3 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 2,24 ctv ca TW-TCa/SI-P, stl 20 mm, vikt 13,5 g. De största stenarna är ca 0,88 ct samt 0,84 ct. En an de stora diamanterna har skador på rondisten.
EFVA ATTLING, collier, sterling silver, Crazy Hearts, längd 42 / 45 cm, vikt 13,9 g, originalkartong.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad rubin ca 1,03 ct, 42 rosa safirer ca 0,89 ctv, 84 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,14 ct, ca LY/nagg och skada på rondist i övrigt väldigt små orenheter, Hugo Strömdahl, Stockholm 1946, stl 18,5 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kullänk, 44 rubiner ca 2,70 ctv, 97 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 11,0 g, några rubiner med små nagg på krona.
ARMBAND, 18K guld, 57 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,6 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, Autore, stift, höjd 9,5 cm, vikt 12,2 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld/vitguld, månsten, safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, fjäril, höjd 4,3 cm, vikt 23,9 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW.Cr/P, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 2-radigt, 168 briljantslipade diamanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
RING, 18K guld, hjärtslipad rubin ca 0,99 ct, 16 carréslipade rubiner ca 0,90 ctv,12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g, mittstenen har en repa på kronan, en carréslipad rubin har stort nagg på kronan.
TENNISARMBAND, 18K guld, 71 briljantslipad diamanter ca 3,39 ctv, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 7,1 g.
RING, 14K vitguld, rubiner, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 4,4 g.