Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 105 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCa/VS, höjd 18 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezialänk, 2 prinsesslipade ametister ca 0,89 ct, 5 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/P, ställbar längd till 45 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, radiantslipad diam 1,00 ct enligt gravyr, ca TCa/SI, 6 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 19 mm, vikt 11,0 g, en liten diamant med nagg på kuletten, mittstenen med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, säkerhetskedja, längd 38 cm, 5,6 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 22 åttkantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppformad Southsea pärla 19 x 14,4 mm, 32 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 40 cm, vikt 10,7 g, hänget är avtagbart.
HÄNGE, 18K guld/roséguld, Tahitipärlla ca 15,7 x 18 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 3,3 cm, vikt 10,7 g.
HÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat och förgyllt, fisk, rubiner ca 0,06 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 4,0 cm, vikt 9,6 g.
ARMBAND, 18K guld, bältesspänne, 144 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 19,5/20/20,5 cm, vikt 25,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, River(D)VVS2, GIA-inskription på rondisten 5172476570, 40 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar, stenkuvert medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS, höjd 2,5 cm, vikt 2,4 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, platina, venezialänk, ovalslipad rodolit granat ca 2,98 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, navettslipad rubin ca 1,10 ct, 78 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, kors, blå safir ca 0,04 ct, briljantslipad diamanat ca 0,08 ct, ca TCr(I)/SI, ställbar längd till 45 cm, vikt 5,6 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, rubin ca 10,65 ct, briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm * HÄNGE/KEDJA, platina, cabochonslipad rubin ca 10,65 ct, 33 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 12,0 g, rubinen är opak till translucent med inneslutningar som når ytan.
W.A .BOLIN, hänge, Stjärnor, silver/18K guld, emaljägg, röd emalj, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, emaljskada, etui.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld och svartrodinerad, 11 rubiner ca 0,38 ctv, 48 rosa safirer ca 1,52 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 7,9 g.