Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca ca W/SI, stift, höjd 3,2 cm, vikt 8,1 g, en diamant är gul.
RING, 18K guld, rubin ca 0,55 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, några diamanter med nagg på krona.
HÄNGE/KEDJA, 2-delat kors, 18K vitguld, venezialänk, 6 blå safirer ca 0,58 ctv, 67 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-Ca(J-N)/SI-P, stl 2,5 x 2,0 cm, längd 40 cm, vikt 8,7 g, en diamant trasig och flera med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 2,26 ct, 29 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 6,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, platina, ovalslipad rosa turmalin ca 3,31 ct, 6 baguette- och 12 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 29 ovalslipade granater ca 16,00 ctv, längd 18 cm, vikt 11,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 29 ovalslipade peridoter ca 13,00 ctv, längd 18 cm, vikt 10,2 g.
RING, platina, ovalslipad citrin ca 3,12 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 0,87 ct, 2 navett- och 10 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, platina, rubin ca 0,81 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 14,5 mm, 74 briljanter ca 0,84 ct ca TW-W/VS, längd 40 cm, vikt 12,8 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 76 briljanter ca 3,11 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 86 briljantslipade diamanter ca 3,92 ctv, ca TW-W/VS, längd 44 cm, vikt 15,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca W(H)/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, stl17,25 mm, vikt 4,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, TW(G)/SI1, förseglad HRD 160000009468, stenkuvert medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rutilkvarts, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 1,4 x 1,2 cm, stift med clips, vikt 13,4 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,21 ctv, 12 rosa safirer ca 0,84 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, längd 1,9 cm, stift med clips, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, smaragder, ca 1910-tal, antik, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, en smaragd saknas, några har nagg.