201 - 220 av 670
1...101112...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018

Klubbad för

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stift, vikt 1,8 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, platina, cabochonslipad opal ca 2,34 ct, 6 navett- och briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, en briljantslipad diamant med stort nagg på rondisten.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,75 ct, W(H)/VS (slitna fasettkanter), 32 briljantslipad diamanter ca 0,56 ctv, ca W(H)/VS, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm 2000, stl 18+ mm, vikt 7,1 g, slitna fattningar.

Utrop: 26 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljanter ca 4,06 ctv, ca River(D-E)/IF-VVS, längd 18 cm, vikt 10,3 g.

Utrop: 54 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 4,5-5,0 mm, 3-radig, lås i 18K guld/vitguld med 27 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 43,7 g, några diamanter med naturaler på krona.

6 200 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad rosa turmalin ca 1,70 ct, 78 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, svaga fattningar.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, ovala Southseapärlor ca 10-12 mm, knutet, kullås, längd 45 cm.

Utrop: 10 600 kr

PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, barocka doserade Southseapärlor ca 8,4-10 mm, kullås, knutet, längd 46 cm.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

BROSCH, 18K guld, smaragder, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, höjd 8 cm, vikt 16,2 g, några smaragder med nagg.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, arbetad yta, gul och vita briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g,

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

OLE LYNGGAARD, armband, grått silke, Sweet Spot Charm, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ct, TW/VS, längd 36 cm.

11 000 kr

Utrop: 12 400 kr

HÄNGE FJÄRIL, 10K guld, grön och vit snidad B-jade, 12 smaragder ca 0,33 ctv med skador, 4,7 x 3,3 cm, 9,4 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

DIAMANT, 0,47 ct, förseglad, TW(F)/IF, briljantslipad HRD cert Nr 185870.

8 400 kr

Utrop: 9 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor ca 16 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift med clips, vikt 18,3 g, en diamant med litet nagg på kronan.

Utrop: 22 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor ca 10,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-I)/VS-SI, längd 2,6 cm, stift, vikt 6,4 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 7,8 g.

ÖRHÄNGEN, 18K trefägat guld, 6 briljantslipae diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,6 g.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18Kvitguld, 2 ovalslipade ljusblå safirer, 2 navette-, briljant- och trapetslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 9,3 mm, vikt 4,4 g.

6 600 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 68 ovalslipade rubiner ca 15,00 ctv, 68 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/P, längd 42 cm, vikt 19,0 g, flera rubiner med inneslutningar som når ytan, flera diamanter med skador och nagg.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 30 ovalslipade rubiner ca 7,00 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/P, längd 18 cm, vikt 9,3 g, flera rubiner med inneslutningar som når ytan, flera diamanter med skador och nagg.

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr