Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018
RING, silver, rosa safirer, briljantslipade diamanter, stl 19,75 mm, vikt 6,8 g, flera safirer med slitage, flera klor skadade, limmrester.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(G)/VS1, Anders Fors Guldateljé, Stockholm 2006, stl 15 mm, vikt 7,3 g, graverad.
COLLIER, hematitkulor ca 10 mm, 2 rader, längd 45 cm, lås i sterling silver, vikt 229,0 g, knutet.
ARMBAND, 18K vitguld, 90 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv ca Cr/SI, ytterligare 2 stenar saknas, längd 19 cm, vikt 18,0 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)VS, stl 16+ mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)VS, stl 17,25+ mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,26 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,26 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16.5 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,26 ctv ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS-SI, Gunnar Alp Guldsmedja, Stockholm 1975, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, smaragden med många nagg och inneslutningar som når ytan, en briljant med stort nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 0,28 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, diamanten rör sig i sin fattning.
ARMBAND, 18K guld, tillverkad av ett damur, mabepärla ca 13 mm, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 17,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 92,9 g, knutet.