Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018
HÄNGE, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, rosenslipade diamanter, stl 5,0 x 1,5 cm, vikt 5,3 g, etui, en diamant med nagg på rondist, ankarlänk i vitmetall medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ct, ca W/VS, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, huggies, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,1 g.
Silver Fat
NÅLFAT, 3 st, silver, ovalt, nyrokoko, PF Palmgren, Stockholm 1854, längd 11 cm, rektangulärt, nyrokokodekor, Chester 1894, längd 7,5 cm, rektangulärt, räfflad bård, P. Norlin, Malmö 1838, längd 9 cm, total vikt 86,4 g.
FISKSERVERINGSBESTICK, silver, rokoko, P Bruckman, Tyskland ca 1900, längd 23 cm resp. 28,5 cm, vikt 229,7 g.
VÄGGLAMPETT, silver, dekor av amorin, Björkmans Konstsmide, Stockholm 1971, höjd 24,5 cm, vikt 218,2 g.
RING, antik, 18K guld, turkos, granater, stl 15,25 mm, vikt 1,2 g, graverad, skada, lagning.
ENSTENSRING, 18K guld, gammal droppslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/SI1, Helsingfors, stl 14,75 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, halvpärla, granater, stl 17 mm, vikt 1,5 g, skador, lagningar, ena granaten stort nagg på ovansida.
RING, 18K guld/vitguld, pansarmodell, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS. stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, stl 17.25 mm, vikt 3,9 g.
FISKBESTICK, 12 delar, silver, 6 fiskknivar, 6 fiskgafflar, C G Hallberg, Stockholm 1933, vikt 642,2 g.
BROSCH, 14K vitguld, blå safirer, åttkantslipade diamanter, stl 5,5 x 2,8 cm, vikt 8,4 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, låghaltigt guld/silver, blå och rosa safirer, smaragder, granater, månsten, citriner, tigeröga och vita spineller, stl 1,5 x 1,5 cm, skruvlås, vikt 7,4 g.