Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018
ARMBAND, sterlingsilver, Links of London, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, trädd på gummiband, stämplar på silverdel, vikt 41 g.
Ädelstenar Kvarts
KVARTS, dendritiska inneslutningar, triangulärt slipad ca 25 mm från spets till spets, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, trumlad Bergkristall, fasetterad Onyx, längd 3,8 mm, stift, vikt 10,3 g.
PANDORA, berlockarmband, sterlingsilver, delvis förgyllt, 23 berlocker, odlad pärla och cubic zirkonia, längd 20,5 cm, vikt 94,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g.
WIWEN NILSSON, silver, bergkristall, skadad, signerad, Lund 1940, bredd 69 mm, vikt 8,7 g, originaletui. (d)
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, W/P, inneslutningar som når ytan, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW(F)/VVS, stl 18 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 19 mm, vikt 7,7 g, ena diamanten skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,9 g.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 2,92 ct, droppformad, Welo, Etiopien, rött och grönt färgspel mot en ljusbrun bakgrund.