Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
HÄNGE, 14K guld, smaragder, rubiner, safirer och briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, påfågel, höjd 4 cm, vikt 13,2 g.
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/SI, Ceson Guldvaru, Göteborg 1978, vikt 4,8 g.
HÄNGE, hjärta, 14K vitguld/guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,4 g.
COLLIER, fasetterade tanzaniter, doserade, längd 49 cm, vikt 17,3 g, justerbar längd.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, ödla, rubiner, smaragder och safirer, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g, flera stenar med nagg.
ARMBAND, sterlingsilver, smaragder, rubiner och safirer, längd 18,5 cm, vikt 27,4 g, inneslutningar som når ytan.
BROSCH, silver, delvis förgylld, ödla, färgstenar bl.a. peridot, citrin, tanzanit, rubin, längd 5,5 cm, vikt 11,5 g.
RING, oxiderat silver, delvis förgylld, månsten, citrin, peridoter och rubiner, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.