Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
ALLIANSRING, 18K guld/platina, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, K. Andersson, Stockholm 1939, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g, graverad, en diamant skadad, tre diamanter med nagg på kuletten.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, krucifix, 36 navetteslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, 3,5x3 cm, vikt 7,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 18 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, svaga fattningar.
David Anderssen, brosch, förgyllt sterlingsilver, grön emalj, stl 6,5 x 1,9 cm vikt 7,9 g.
SMYCKESET, 2 delar, armband & brosch, silver, emalj, längd armband 18 cm, stl brosch 6,5 x 1,5 cm.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv ca W/VS-SI, stl 20,5 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, 18 baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/SI, vikt 0,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 19,25K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ct, ca TCr/VS, stift, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 14K guld, 13 smaragder, 13 rubiner, hängets höjd ca 2 cm, vikt 2,2 g, slitage, tydliga inneslutningar.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g, en diamant är lös i sin fattning.
Georg Jensen, Hänge/Kedja, sterlingsilver, Artist Heart Collection, Karim Rashid, vikt 12,3 g.
PÄRLCOLLIER, 4 rader, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, silverlås med folierade glasstenar, längd 41 cm.
KLACKRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, Hov Svedboms Guldsmeds, Vetlanda 1968, stl 19,5 mm, vikt 10,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, vit topas, Bo-Georg Persson Juv.Firma, Västerås 1965, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, topasen rör sig i fattning, topasen är sliten.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, C.G. Hallbergs Guldsmeds, Stockholm 1903, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g, saknar mittsten.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 4,7-7,5 mm, lås i silver, längd 54 cm.