Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018
COLLIER, 18K guld, diverse stenar bl.a ametist, topas, rökkvarts, längd 40 och 42 cm, vikt 8,8 g
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, odlad boutonformad pärla, 2 diamanter med äldre briljantslipning ca 0,20 ctv ca W/SI, där en sten är skadad, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g.
Snusdosa, silver, invändigt förgylld, Tyskland, 1800-tal, stl 7,5 x 4,0 cm, vikt 60,8,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VVS, Örn, Göteborg 1977, stl 18 mm, vikt 3,4 g, diamant med natural på kulett.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, safirer, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 blå safirer, 64 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W/VS-SI, 1,6x1,6 cm, vikt 13,8 g.
RING, platina/18K guld, smaragdslipad citrin ca 0,95 ct, mindre repor, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, kors, ankarlänk, prinsessslipad rubin ca 0,18 ct, safir med ristat tecken, längd ca 54 cm, vikt 14 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W(H)/SI, vikt 1,8 g, huggies.
RING, 18K vitguld, en briljantslipad samt åtta åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,27 ctv ca W-TCr/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, sterlingsilver, Maria Drugge, Ljungby 1999, längd 40 cm, vikt 12,3 g, originalask.
STEN & LAINE, hänge/kedja, silver, bergskristall, hängets höjd 2 cm, vikt 6,6 g.
RING, sterlingsilver, bergskristall, Bengt Hallberg, Swedesign, Köping 1975, ställbar storlek, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6-6,5 mm, 2 rader, längd 46 cm, lås i silver med ametist och paste, vikt 49,3 g, knutet.