Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018
Smycken Lås
LÅS, för tvåradigt collier, 18K vitguld, ovalslipad ametist, briljanter ca 0,65 ctv, ca W/SI-P, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter, 0,50 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 14K guld, 3 odlade pärlor, arbetad yta, säkerhetskedja, diameter 6 cm, vikt 15,0 g, tennlödningar, bucklor.
ALLIANSRING 18K vitguld, 9st briljanter ca 0,9 ctv W/SI, vikt 6,3 gram, stl 18 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant enligt gravyr ca 0,25 ct ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, storleksändrad, litet nagg på kuletten, slitna klor.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,40 ct, ca TW(G)/SI2, stl 18 mm, vikt 3,5 g, graverad, inneslutning når ytan, nagg och skada vid rondist.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, en skadad sten, stl 15 mm, vikt 2,8 g, W.A.Bolins.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,50 ct, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
COLLIER, 3-radig, fasetterade röda spineller, ca 2,7-5,4 mm, lås och mellandelar i 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 43 cm.
COLLIER, lapis lazuli, lås i 18K guld, 24 briljanslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 44 cm, totalvikt 63,4 g.
COLLIER, vita opaler, 2 rader, 3,7-8,8 mm, doserade, mellandelar i bergkristall, lås i 18K vitguld, med opal och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 42 cm.
ARMRING, 18K vitguld, pärla ca 7,0 mm, 15 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, 6,5 x 5,5 cm, vikt 28,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 avamariner ca 5,10 ctv, vikt 6,7 g, skruv, originaletui från C.G. Hallberg.
RING, 18K vitguld, odlad mabépärla (ca 2/3 av en glob), 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, nagg och svag symmetri på stenarna, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.