Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 1 prinsess- och 10 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8 mm, vikt 2,2 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 1,2 cm, vikt 3,4 g,
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 5,7-9,2 mm varvat med små pärlor ca 2,6 mm, längd 82 cm, lås i 18K guld från Engelbert med vita stenar, vikt 37,9 g, knutet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,54 ct ca TW(F)/VS1, stl 16 mm, vikt 3,2 g, Helsingborg 1978.
Enstensring, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,34 ct ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
BROSCH/COLLIER, 18K rodierat guld, 25 diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, en P, längd 2,7 cm, vikt 7,9 g BROSCH, 18K rodierat guld, 25 diamanter, briljant- och åttkantslipade, ca 0,90 ctv, ca W/VS, en P, längd 2,7 cm, vikt 7,9 g. Pärlcollier, 6,5 . 7 mm, barocka, 18K vitguld, diamanter ca 0,30 ctv, längd 102 cm.
PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, ovala, barocka, ca 10 - 11 mm, lås för treradigt collier i 14K guld med grå pärla, gammal- och rosenslipade diamanter, avtagbart hänge i 14K guld, delvis rodinerat, 17 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 42 cm. Pärlorna har skador.
W.A. BOLIN, brosch, 18K tvåfärgat guld, cabochonslipad ametist, 8 rosenslipade diamanter, Stockholm 1944, diameter 4 cm, vikt 21,1 g.
RING, 18Kvitguld, 2 antikslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g, storlekförminskad med skena.
HÄNGE/LÅS, för 2-radigt collier, 18K guld, snidad onyx, rubiner, 49 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, höjd 3,1 cm, vikt 15,9 g.
STELT ARMBAND, 9K guld, orientaliska pärlor, säkerhetskedja, 5,8 x 4,6 cm, vikt 15,2 g, oxiderat.
ARMBAND, 18K guld, graverad dekor, briljantslipade diamant ca 0,10 ct, längd 18,5 cm, 76,1 g, en skada.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, ihålig, säkerhetskedja, längd 20 cm, vikt 23,5 g, små bucklor.
ARMBAND, 18K tvåfärgat guld, ihåligt, Juvelfabriken, Stockholm 1940, längd 17,5 cm, vikt 25,9 g, bucklor.