Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018
RING, 18K vitguld, 11 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW(G)/VS, rubiner, blå safirer, stl 17,75 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TW(G)/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Svenskt Guldsmide, Stockholm 1945, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, diamanten har ett stort nagg vid rondisten, ringskenan är storleksändrad och en klo är skadad resterande är slitna.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 20,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, rosenslipade diamnater,Malmö 1934, längd 18,5 cm, vikt 7 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca W-TCa/SI, stl 16,75 mm med storlekspluppar, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,50 ct, skador runt rondisten på undersidan, stenen något lös i sin fattning, svenska stämplar, stl 17+ mm, inre storleksskena pålödd, vikt 18,1 g.
RING, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,80 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv ca W-Cr/SI, stl 17 mm med storlekspluppar, vikt 5,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 5,13 ct, genomgående sprickor i rubinen, 49 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, nagg på 1 diamant, stl 19,25 mm, vikt 10,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, ljusblå safir med nagg och slitna facettkanter, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, TCa(K)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW-TCr(G-I)/VS, stl 19,75 mm, vikt 9,0 g, mittstenen med liten kulettfasett, en sidosten med liten nagg på rondist, senare ringskena.
RING, 18K vitguld, 22 antik- gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-P, stl 20 mm, vikt 13,8 g, senare skena.
COLLIER, 18K guld/silver, barocka pärlor, smaragder, diamanter, längd 36 cm, vikt 31,2 g.
ARMBAND, 18K guld, carréslipade smaragder ca 25,0 ctv, längd 17 cm, vikt 19,4 g, flera smaragder är skadade.
COLLIER,/ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, ametister, imitationspärlor, antikt, längd 41 cm, vikt 28,5 g.
RING, 18K guld, smaragder, åttkantslipad diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g, en diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca Cr/SI samt ca TCa/VS, skruvstift, vikt 2,7 g.