Avslutad | Klockor – Lördag 7 juli 2018
Klockor Sinn
SINN, The Rallye Chronographe, 917, Cal ETA 7750, Boett nr. 917.0835, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, vridbar innerring, glasbaksida, originallänk, viklås, 2 st. läderband, cert, december 2014, box, ytterkartong.
BREITLING, Transocean Chronograph Unitime, Chronometre, Cal B 05, Verk nr. 4229640, Serie nr. 4229640, Ref nr. AB0510U4/BB62, Boett nr. 4813 B3, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, defekt (se fördjupad info), Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 15212/159 A, cert, juni 2015, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Diastar, Diamaster, "Tachymeter", Serie nr. 02629995, Boett nr. 539.0377.3, kronograf, herrur, 41 mm, analog/digital, tungsten, quartz, safirglas (nagg), alarm, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03351, ca 1999, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 49 mm, savonett, Cal 98 (H4), Serie nr. 955361, Boett nr. 1127246, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, bucklor, ca 1936.
OMEGA, Seamaster, Cherbourg, Cal 1425, Serie nr. 46263969, Ref nr. ST 396.0941, Boett nr. 196.0245/ 396.0941, herrur, 34 mm, quartz, mineralglas, dag, datum (defekt), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1383/769, ca 1984.
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 511, Serie nr. 15925272, Ref nr. CK 14371, Boett nr. 14371 1/14373, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
OMEGA, damur, 19 mm, Cal 620, Serie nr. 20845305, Ref nr. BA 511.0002, Boett nr. 511002, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 19 mm, Cal 41 (Inca), Serie nr. 1488790, Boett nr. 1504340, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, gravyr, läderband, ca 1959.
Klockor Corum
CORUM, ROMVLVS, Verk nr. 417779, Serie nr. 620185, Boett nr. 165.128.28 V409, damur, 25 mm, bicolour, quartz, safirglas (skadat), pärlemorurtavla, briljantkrans (36 st, TW/VS, ca 0,30 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. R98, ca 1998.
ZENITH, mormorsur, 33,5 mm, Serie nr. 2146618, Boett nr. 183615, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtalva, monogram, buckla, ca 1915.
LONGINES, fickur, 49 mm, Boett nr. 690250, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1891.
FICKUR, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 56/301164, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, ca 1915.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, By L.U.Chopard & Cie, design Torun Bülow, Cal Peseux, Serie nr. 59160, Ref nr. 8006.1, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, Ref nr. 227, ca 1975, läderpåse.
FICKUR, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 69177, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, buckla, ca 1920.
Klockor Waltham
WALTHAM, USA, mormorsur, 34,5 mm, Cal 100 (7 stenar, 0 size), Serie nr. 17257421, Boett nr. 29504, 9K guld, ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 9K guld, bucklor, ca 1908.
LUMINOX, 1840 Series, Boett nr. 3-H LX/MB, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, alarm, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2010.
Klockor Michel Herbelin
MICHEL HERBELIN, Newport, Boett nr. 12486.BS2, herrur, 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad länk, viklås, längd 160 mm, ca 2005, box, ytterkartong (skadad).
TAG HEUER, 4000, Professional (200 METERS), Cal 01.91 (ETA 2824-2), Serie nr. E80844, Boett nr. 695.706 KA, herrur, 38 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, originallänk, viklås, Ref nr. 511/A, ca 1995.
SEIKO, Alpinist, Cal 6R15C, Serie nr. 560316, Ref nr. SARB017, Boett nr. 6R15-00E0, herrur, 38 mm, stål, automatisk, hardlexglas, datum, vridbar innerring, läderband, ca 2015, box.