Avslutad | Klockor – Lördag 7 juli 2018
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 15983, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1903.
OMEGA, herrur, 28 x 29 (37,5) mm, Cal 471, Serie nr. 16395709, Ref nr. OJ 3985, Boett nr. 3386017 / 3985, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, monogram, ca 1958.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 109979, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, motiv, ca 1925, etui (Fredr. Månsson, Ängelholm).
TAG HEUER, Carrera, Cal 5 (SW 200-1), Serie nr. EAK1425, Ref nr. WV211A.BA0787, Boett nr. WV211A-3, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA019-X-P8/3102 X, servad december 2017, ca 2010.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, President, Datalarm, Ref nr. EP1800 Boett nr. 00087, herrur, 39,5 mm, stål, quartz, safirglas (repor), stort datum, alarm, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. H07, ca 2008, box, ytterkartong.
LUMINOX, 1600 Series, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 3H-MBM, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, ca 2005.
OMEGA, fickur, 50 mm, Cal 38,5L.T 17P, Serie nr. 8361644, Boett nr. 7608308, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, bucklor, ca 1927, etui.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33,5 mm, Cal P812, Serie nr. 1127711, Boett nr. 690697 A, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1956.
TAG HEUER, Carrera, Cal 1887, Serie nr. EPT1565, Ref nr. CAR2110.BA0724, Boett nr. CAR2110-4, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA043/X-V4, cert (chip), augusti 2017, box, ytterkartong.
FICKUR, 51,5 mm, jaktur, Boett nr. 41699, 18K guld, ankargång, skadad urtavla,defekt, innerlock i 18K guld, mönster, bucklor, ca 1900, fickurskedja i gulmetall, etui (skadat).
FICKUR, 53 mm, savonett, Boett nr. 14318, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1920, etui (Fabian Höglund, Stockholm).
Klockor Waltham
WALTHAM, Skeppsur, 76 mm, Serie nr. 22122698 , metall, ankargång, 8-dagarsverk, gångreservindikator, liten sekundvisare, fodral i mahogny 123 x 123 x 123 mm, kardanupphängning, ca 1918.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 24806241, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne i doublé, ca 1966, box.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1153 (ETA 7750), Verk nr. 60002825, Serie nr. 60002825, PIC nr. 2296.80.00, Ref nr. TL 378.0504, Boett nr. 178.0504 / 378. 0504, kronograf, herrur, 41,5 mm, titan/tantal/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, originallänk (se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1504/826, ca 1996, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. X767383, Cal 3135, Verk nr. 6406068, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Fliplocklänk (Ref nr. 93153), viklås (2007), Ref nr. 93253-EO8/401 B, ca 1991.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 68273, Serie nr. E396827, Cal 2135, Verk nr. 0848126, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, utbytta visare (Luminova), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78353-18-P4/451 B, ca 1991, box, ytterkartong.
TISSOT, Seastar, Navigator, Cal 2070 (Valjoux 7734), Serie nr. 18485522, Boett nr. 40522 15, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1974.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80272854, Serie nr. 80272954, PIC nr. 2230.50.00, Ref nr. DC 368.1443, Boett nr. 168.1443 (LL), midsize, 36,25 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, buckla boett (se extra bild), originallänk, viklås, Ref nr. 1612/932, servad mars 2017, ca 2002, serviceetui.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 538, Serie nr. 30015147, Ref nr. L5.656.4.73.2, Boett nr. L5.656.4, kronograf, herrur, 28 x 33,5 (41,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2002.