Avslutad | Klockor – Lördag 7 juli 2018
TISSOT, Seastar, s.k. "Dégradé", "Spider Dial", Cal 784-2, Serie nr. 14390456, Boett nr. 44661-1X, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 17747917, Ref nr. KO 14775, Boett nr. 14775 2 SC (CB), herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Genève, mormorsur, 32 mm, Serie nr. 363074, Boett nr. 230520, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1917.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono Scuba (200 m), Cal ETA 2892A2, Verk nr. 57872, Serie nr. BO 32944, Ref nr. SCB 38 S, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. MR 3.02, ca 2002, box, ytterkartong.
must de CARTIER, VLC, Cal 90, Boett nr. 019601 / 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver (skadat), quartz, mineralglas, skadad urtavla, integrerat läderband, viklås, cert, maj 1989, box.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Geneve, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 57180, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1920, läderpåse, etui (F.W.Tornberg, Stockholm).
Klockor Movado
MOVADO, damur, 17 x 17 (27) mm, Boett nr. A 33836/13140, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, formverk, läderband, ca 1955.
TAG HEUER, Aquaracer (300 METERS), Serie nr. REE0569, Ref nr. WAF1414.BA0812, Boett nr. WAF1414, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. G-W3/3108 D, ca 2007.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer. Ref nr. 16013, Serie nr. 9020020, Cal 3035, Verk nr. 1427582, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523H.18-J10/455, ca 1985.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 6481232, Cal 2030, Verk nr. 787466, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, bucklor boett, Jubileelänk, viklås (lagning), Ref nr. 6251, totalvikt 56,9 gram, ca 1980.
Klockor Gucci
GUCCI, unisex, 35 mm, Serie nr. 0162670, Boett nr. 5500 M, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (11st. 8/8), skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000.
L.U.C, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 373/56/82373, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock skadat (se bild), bucklor, ca 1925.
Klockor Nivada
NIVADA Grenchen, Wanderer, "Cricket", Cal N 220, Boett nr. 1427M8744, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, Compax, "Tachymetre", Cal UG 98 (ETA 7750), Serie nr. 178704, Boett nr. 898.400, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1995.
CARTIER, Pasha (T Swiss Made T), "GMT, Power Reserve", Cal 480, Boett nr. 2388/814915CC, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, gångreservindikator, 2 tidszoner, glasbaksida, skadad urtavla, integrerat läderband (se fördjupad information), viklås, ca 1998.
Klockor Movado
MOVADO, Gentry, Serie nr. 9986182, Boett nr. 84.R5.1890, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2008.
Klockor Movado
MOVADO, Gentry, Serie nr. 9878422, Boett nr. 84.R5.1890, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. A103.GX/Y4J, ca 2008.
BREITLING, Aerospace, Chronometre, Cal 79, Verk nr. 1137189, Serie nr. 1137189, Ref nr. E79362, Boett nr. 4908 B5, herrur, 42 mm, titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, Professionallänk, viklås, Ref nr. W4808/130 E, cert, september 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80964776, Serie nr. 80964776, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, heliumventil, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1503/825, cert, november 2005, box (ej komplett), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16623, Serie nr. Z813666, Cal 3135, Verk nr. 3 1824113, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78763-OP11, servad mars 2018, cert, september 2008, box, ytterkartong.