Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 1999
Smycken Övr diamringar
BRILJANTRING, 18K vitguld med 2 briljanter totalt ca 3,00 ct M(CAPE)/P 1 samt gammalslipade diam tot ca 0,30 ct, WA Bolin 1963, stl 17 1/2 mm.
RING i navettform, 18K guld med gammalslipade diamanter och smaragd cabochon, slutet på 1800-talet, stl 16 3/4mm
BROSCH, 14K guld / platina med cabochonslipade safirer samt rosenstenar, tidigt 1900-tal.
RING I 3 DELAR, 18K guld med briljanter, 0.45 ct. W/SI, samt rubiner, safirer och smaragder, stl. 17 3/4
ENSTENSRING, 14K vitguld med briljant ca. 4.00 ct. ca. CR/VS-SI samt 2 trapetsslipade diamanter ca. 0.40 ct.
RING, 18K vitguld med 4 briljanter ca. 1.00 ct. ca. W(H)/VS en sten P1, 16 briljanter ca. 0.48 ct, stl 18 1/4mm