321 - 338 av 338
1...151617 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 1999

Klubbad för

COLLIER, 18K guld samt silver med citriner och diamanter

6 000 kr

Utrop: 5 600 kr

KEDJA MED MEDALJONG, 18K guld från 1819, heliotrop, gravyr

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr

PÄRLCOLLIER, 125 odl pärlor, 3.80mm-9.05mm, silver förgylld lås med odl pärla, L= 86cm

Utrop: 3 500 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, platina med en columbiansk smaragd 13,68 ct "Kutchinsky" London

Utrop: 82 000 kr

BROSCH 18K vikt 24.0 g 20 briljanter ca 1.0 ct signerad Taipo Wirkkala 6 cm diameter.

Utrop: 23 000 kr

Smycken Övr diamringar

CARMOSÉRING 18K vitguld mittsten 0.35 ct 8 briljanter tot. 0.70 ct TW/VVS stl. 17 mm

Utrop: 10 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld med colombiansk smaragd 11.68 ct. samt 18 briljanter ca. 0.97 ct. ca. TW(F-G)-W(H)/VS, L= 43cm, vikt 28 g

Utrop: 120 000 kr

HALSRING, oxiderat silver samt guld , gjort av Kerstin Öhlin Lejonklou, 2,8 cm bred, ca 40 cm.

Utrop: 1 500 kr

BROSCH, silver förgylld, Bisqui målning av en kvinna, ca. 1830-tal

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18 K guld med lapis lazuli, handgjord Venezuela, vikt 23 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld med 7 gammalslipade diamanter totalt ca 0,4 ct stl 17 1/2 mm. handgj. stpl Castillo.

Utrop: 5 000 kr

PÄRLCOLLIER, docerade L= 86 cm rubin lås 18K vitguld

2 300 kr

Utrop: 2 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade, L= 100 cm, lås 14K med blå safirer och orientpärlor

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, 18K guld med 2 citriner, filigran arbete, från 1913, ask

2 100 kr

Utrop: 2 500 kr

Kuriosa Benarbeten

JAPANSK FIGUR, elfenben, signature

Utrop: 8 800 kr

Silver Kaffeservis

WIWEN NILSSON , servis 4 delar , silver, kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddkanna, fasetterad form 1946-1958.

148 000 kr

Utrop: 110 000 kr

KANNA, silver, 1798 London

Utrop: 28 000 kr

KANNA, silver, engelsk 1774 London

Utrop: 6 000 kr