Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 1999
PÄRLCOLLIER, 125 odl pärlor, 3.80mm-9.05mm, silver förgylld lås med odl pärla, L= 86cm
BROSCH 18K vikt 24.0 g 20 briljanter ca 1.0 ct signerad Taipo Wirkkala 6 cm diameter.
Smycken Övr diamringar
CARMOSÉRING 18K vitguld mittsten 0.35 ct 8 briljanter tot. 0.70 ct TW/VVS stl. 17 mm
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld med colombiansk smaragd 11.68 ct. samt 18 briljanter ca. 0.97 ct. ca. TW(F-G)-W(H)/VS, L= 43cm, vikt 28 g
HALSRING, oxiderat silver samt guld , gjort av Kerstin Öhlin Lejonklou, 2,8 cm bred, ca 40 cm.
RING, 18K guld med 7 gammalslipade diamanter totalt ca 0,4 ct stl 17 1/2 mm. handgj. stpl Castillo.
Silver Kaffeservis
WIWEN NILSSON , servis 4 delar , silver, kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddkanna, fasetterad form 1946-1958.