Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018
RING, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 16,25 mm+, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, ametist ca 3,50 ct, mindre skada under en klo, Ateljé Ajour, Stockholm 1993, stl 17 mm, vikt 10,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 svarta diamanter ca 2,85 ctv, 17 briljantslipade diamanter ca 0,66 ct ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Hearts Ring, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g.
GEORG JENSEN, helallianring, 18K vitguld, Magic Ring Pavé, design Regize Overgaard, 86 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 50 (16 mm), vikt 3,0 g.
HÄNGE/COLLIER, 18K roséguld/vitguld, hjärta, odlad pärla ca 8,4 mm, rosa ton, längd 41,5 cm, vikt 10,3 g.
CARTIER, armring, 18K vitguld, Love Bracelet med skruvmejsel, Nr GZ7770, certifikat, uppmätt inre omkrets 17 cm (stämplad 18), vikt 32,7 g, originaletui och box.
RING, 14K guld, mörkt träslag, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, Richard Booth, Toronto, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, originalask.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diaamnter ca 0,46 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, citrin, Guld och silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1965, längd 68 cm, vikt 48,4 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, bergkristall, Stockholm 1968, stl 17,25 mm, vikt 19 g, kula i ringskenan, nagg . (d)
CLAES GIERTTA, collier, Stockholm 1969, hängets höjd 10,5 cm, diameter 11,4 cm, vikt 97 g (d).
ISAAC COHEN, 18K guld, hänge, cabochonslipad rökkvarts, Stockholm 1967, höjd 5,4 cm, vikt 39,9 g, mindre nagg.