Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018
CLAES GIERTTA, diadem, silver, signerad, Stockholm 1969, diameter 13 cm, vikt 45 g. (d)
ISAAC COHEN, armring, silver, hamrad yta, Stockholm 1967, bredd 3 cm, diameter 6 cm, vikt 51 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, Odds Guld, Visby 2005, stl 17 mm , vikt 15,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 458 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 12,2 g.
NOËN, hänge/kedja, Globe, 18K roséguld, aprikos månsten, briljantslipad diamant 0,10 ct, längd 42-45 cm, vikt 8,2 g, originaletui.
EFVA ATTLING, ring, Clouds Ring, sterlingsilver, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, Astra Necklace, silver, längd 42 cm, vikt 13 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, 4 st bägare, silver, signerade, Lund 1950-tal, höjd, 7,5 cm, vikt 463 g, ett originaletui.(d).
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, O.U. Bolin, Stockholm 1961, höjd 12 cm, vikt 268 g, lagning.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-Zero 1, Italien, stl 52 (16,5 mm), vikt 9,5 g, originaletui och kartong, slitage.
BVLGARI, ring, Parentesi, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Italien, stl 17,25 mm (54), vikt 8,4 g, originaletui.
RING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,38 ct, ca Cr(J)/SI, 34 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, 1 mindre diamant skadad.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,38 ct, ca River(E)/P1, 34 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g, 1 mindre diamant skadad.
WIWEN NILSSON, tändsticksask, sterlingsilver, signerad, Lund 1953, monogram BW, 5,1 x 4,7 cm, vikt 59 g, (d).
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,80 ct, TCr(I)/SI2, GIA inskription: 5166127302, stl 15,25 mm vikt 3,8 g.
ARMBAND, 14K tvåfärgat guld, Wien, Österrike, bredd 2,7 cm, längd 18,5 cm, vikt 53,7 g.