Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018
RING, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, cabochobslipad tanzanit ca 10,0 ct, stl 17 mm, vikt 11,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, Fancy Brown Yellow/SI, GIA Certifikat 2181064974, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 2 cm, vikt 13,2 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ctv, TW(G)/SI1, stl 15 mm, vikt 6,7 g, gravyr.
RING, 18K roséguld, rosa safirer ca 1,21 ctv, briljantslipad diamant 0,07 ct, ca TCa/P, blomma, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, delvis svart rodinerat, smaragder ca 1,39 ctv, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 safirer ca 1,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, en safir med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, svart diamant 0,08 ct, safirer 0,45 ctv, 12 briljantslipade diamanter 0,20 ctv ca W-SI-P, längd 15-17 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W/P, rubiner 0,05 ctv, stl 16,25 mm, vikt 7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr-Cr/VS stl 17,75 mm, vikt 5,2 g.
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver/18K guld, Interlocking Heart Bracelet, år 2000, längd 19 cm, vikt 33,6 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 226 bruna och vita briljantslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca W-TCA/SI-P, huggies, höjd 5,9 cm, vikt 10,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca TW-TCr/VS-P, hjärta, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, safirer, 64 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/P, längd 45 cm, vikt 9,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,14 ct, ca TCa(K)/SI 2, längd 45,5 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,70 ct, TW(F)/VS2, inskription på rondisten: GIA 2106128162, infattad med 4 klor, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, eldopal, briljant- och rosenslipade diamanter ca 1,45 ctv, krokar med stopp, höjd 4,3 cm, vikt 8,4 g, nagg på en av opalerna.