Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018
EFVA ATTLING, enstensring, Tulip Star Ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 10,1 g, originaletui.
EFVA ATTLING, örhängen, Little thin & Stars Earrings, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, TW/SI, stift, höjd 1,2 cm, vikt 2,8 g, båda stämplade och signerade.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
DIAMANT, briljantslipad, 0,54 ct, natural fancy intense yellow/VS2, GIA report 16877331.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 64 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant, ca 0,71 ct, ca TW/VVS, 18 baguetteslipade diamanter, ca 1,41 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 prinsesslipade diamanter ca 2,04 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g, en diamant skadad.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca BR/SI, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, cs TW-W/VS-SI, höjd 1,8 cm, vikt 2,5 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ct, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, en diamant med natural på rondisten, slitna fattningar.
LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1986, längd 19 cm, vikt 116 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, Sagitta, Finland 1987, stl 15,25+ mm, vikt 14,0 g, öppen ringskena.
DIAMANT, 2,67 ct, dekagonal trappslipad, TCr(I)/SI2, HRD certifikat 14007279001, förseglad.
REY URBAN, stelt collier, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1983, diameter 11,0 cm, vikt 127,5 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, Birgitta Häggbom-Erhardt, Linköping 1975, stl 5,0 x 2,5 cm, längd 48 cm, vikt 12,7 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, sterlingsilver, Little Cross Pendant, stl 15,5 x 12,5 mm, längd 42 cm, vikt 5,1 g, originalask.
KAUNIS KORO, collier, sterlingsilver, bergskristall, Finland 1975, diameter 11,5 cm, hängets längd 8,5 cm, vikt 44,8 g.
MICHAEL ODWYER, ring, 18K vitguld, Lika Tanzanite Pavé Ring, smaragdslipad tanzanit ca 1,52 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 7,5 g.