Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,5 g, några diamanter lösa i fattning.
RING, 18K rodierat guld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 8,0 g, rodiering har släppt på skenan.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 8,1 mm, briljant ca 0,03 ct, längd 44 cm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 4,5-5,0 mm, en oval ca 12 x 9 mm, lås i 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 10,6x8,9 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, vikt 3,2 g.
BROSCH, silver, troligen bärnsten, jugend, Bernhard Hertz, Danmark 1915, 5,6 x 4,5 cm, vikt 12,7 g, nagg på sten.
RING, silver, Kordes & Lichtenfels, Tyskland, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, justerbar ringskena.
RING, silver, Theresia Hvorslev för Mema, Lidköping 1979, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, justerbar ringskena.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3-7,4 mm, lås i silver med pärla och strass, längd 53 cm, vikt 14,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3-5,7 mm, lås i silver med pärla, längd 49 cm, vikt 10 g.
HÄNGE, 14K guld, rosa korund, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, vikt 6,6 g, korunden naggad och inneslutningar som når ytan, 2 diamanter skadade, skadad ögla.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 3 safirer ca 0,15 ctv, stl 19,75 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE, kors, sterlingsilver, delvis förgylld, smaragd ca 3,45 ct, längd 4,5 cm, vikt 5,7 g, nagg.