Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
RING, 18K guld/vitguld/roséguld, 7 briljantslipade- och 1 åttkantslipad diamant ca 0,16 ctv, W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 2 vita opaler, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, W(H)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 3 g.
RING, 18K guld, 3 vita och 2 bruna briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)SI, 2 blå safirer, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, droppslipad rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
COLLIER, fasetterade blåa safirer i olika nyanser, ca 5,0-7,0 mm, magnetlås i silver, längd 60 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
RING, sterling silver, ametistkristaller, stl 18,25 mm, vikt 20,9 g, signerad Kuhlin, Göteborg, 1986.
STIGBERT, ring, silver, bergskristall, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g, nagg, skev skev ringskena.
HÄNGE/KEDJA, silver, cordellänk, Alton, Falköping 1971, längd 59 cm, vikt 37,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,24 ct ca W-TCr/P1 (2 små håligheter, 1 nagg, grund slipning), stl 18 mm, vikt 3,1 g, Stockholm 1917.
EFVA ATTLING, hänge/läderband, sterlingsilver, Tear, längd 40 cm, vikt 4,4 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Mini Twosome Bracelet, längd 17/19 cm. vikt 2,3 g.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Little Prisma Hope, bergkristall, längd 23 cm, vikt 6,4 g, originaletui.
PANDORA, berlockarmband, sterlingsilver, 7 berlocker, odlad pärla och cubic zirkonia, längd 18 cm, vikt 31,9 g.