Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
PÄRLCOLLIER, 4 rader odlade vita och kopparfärgade barocka sötvattenspärlor ca 3,5-5 mm, längd 70 cm, lås i förgylld metall, vikt 105,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, emalj, frimurarmotiv, diameter 18 mm, vikt 10,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, rosenkvarts, svarta kulor, vikt 15,0 g, krok med stoppare i plast.
PANNSMYCKE/ COLLIER, 18K guld, blå och röd syntetisk sten, vikt 25,3 g, längd 32 cm, kan fästas med nålar eller band, nagg.
RING, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, vikt 4,3 g, saknar en diamant, ringskenan skev, skadad.
COLLIER/ARMBAND, 10 mm kulor av optiskt ljusblått glas, 46 respektive 22 cm, dobbar som passar till Lynggaardlås, Lynggaardetui.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 1,8 - 7,75 mm lås i 18K guld/platina, ovalslipad safir, rosenslipade diamanter, längd 38 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade ametister, vita stenar, skruvmekanism, säkerhetsögla i silver, vikt 4,9 g, en ametist med skada.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,25 -7 mm, lås i 18K guld, slitna pärlor.
RING, 18K guld, 3 rubiner, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g, Kaplans Safir, 1967, svaga fattningar.