Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
SMYCKESET, 3 delar, ring, collier och örhängen, silver och förgyllt sterlingsilver med granater, ring stl 17,75 mm, collier längd 42 cm, örhängen stift.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 5 mm, 4 rader, längd 41 cm, lås i sterling silver, vikt 91,9 g.
HÄNGE/KEDJA, sterling silver, rosa och grå matris, ormlänk, längd 46 cm, vikt 26,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 8-11 mm beroende på hur man mäter, vikt 13,9 g, krok.
VICTOR JANSON, armband, silver, Lindesberg 1999, bredd 1,5 cm, längd 20 cm, vikt 100,0 g.
RING, 14K roséguld, svart onyx, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K roséguld, svart onyx, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 1,3 cm, stift, vikt 5,9 g
ETT ÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipd diamant ca 0,13 ct, ca Cr/SI, stift, saknar snurrebuss.
HÄNGE, kors, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca LY-LB/SI, stl 2,4 x 1,3 cm, vikt 1,4 g, flera diamanter med nagg.
HÄNGE, kors, 18K guld, 16 baguetteslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca LY-LB/SI, stl 3,0 x 2,0 cm, vikt 1,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade buttonformade pärlor, ca 7,0 mm, vikt 2,6 g, stift.
SMYCKESET, 3 delar, sterlingsilver, hänge/kedja, örhängen och ring, kedja 60 cm, ring stl 16 mm, stift, Norge.
TRESTENSRING, 18K vitguld, rubin ca 0,25 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca Cr-TCa(J-K)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g, ena diamanten är skadad.