Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver och ovansidan guld, Guld & Silversmedjan, Linköping 1999, vikt 15,2 g.
HÄNGE/KRUCIFIX, 18K guld, 3,4 x 2,1 cm, 12 briljanter ca 0,07 ctv, ca TCr-Cr/P, vikt 4,0 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 4,6 mm, 8 rubiner ca 0,50 ctv stl 3,0 cm, vikt 6,0 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2-radigt,odlade saltvattenspärlor, ca 7,0 mm, lås i 14K vitguld med smaragd och 3 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/VS, längd 19,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 4,0-8,0 mm, lås i 14K guld med åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W(H)/VS, längd 48 cm.
COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 14 mm, lås i sterling silver, längd 40 cm, vikt 123,1 g, ej knutet.
Ädelstenar Övrigt
PERIDOTER, 32 st, rund- kudd- och ovalslipade, 106,75 ctv, nagg, repor, inneslutningar.