Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
ENSTENSRING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,30 ct ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 1,8 g, har blivit storleksändrad och har en något böjd skena.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,04 ct, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, Gunnar Fahlström, Stockholm 1953, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g, skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, en diamant med nagg, en diamant snurrar i fattning, en diamant sämre slipning, två klor skadade, slitage.
COLLIER, odlade platta målade barocka sötvattenspärlor, längd 125 cm, vikt 139,4 g, knutet.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade boutonformade ljusrosa sötvattenspärlor ca 9 mm, vikt 1,8 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, sterling silver, pärle- mor, ormlänk, längd 46 cm, vikt 21,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, färgad röd korall, svarta kulor, vikt 8,4 g, krok med stoppare i plast.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, färgade blå stenar, krok med stoppare i plast, vikt 5,7 g.
BROSCHNÅL, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, onyx, vit emalj, vikt 3,6 g, emaljskada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, vikt 1,0 g, stift, etui.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, grön sten, cz, längd hänge 3 cm, längd kedja 41-44 cm, vikt 8,6 g.