Avslutad | Moderna – Lördag 17 mars 2018
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, hänge, sterlingsilver, porslin, Danmark 1970-tal, höjd 4,4 cm, vikt 19,5 g.
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, ring, sterlingsilver, porslin, 1970-tal, stl 16,75 mm, vikt 22,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1 g.
RING, 18K rodierat guld, ca 64 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15,75 mm, gravyr, vikt 11,9 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 13,4 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, lapis lazuli, kulor, 10 mm, dobbar, ej lås, längd 44 cm, ej märkt.
Visa varaSmycken Halskedja
OLE LYNGGAARD, kedja, 3-radig, oxiderat sterlingsilver, dobbar ej lås, längd 42 cm, vikt 10,5 g.
Visa varaSmycken Ring
DIOR, ring, 18K guld, smaragd ca 0,08 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g.
GUCCI, ring, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
CARTIER, ring, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
CARTIER, hänge, 18K vitguld, hjärta, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW(F-G)/VVS, ref N03244, certifikat från Cartier vikt 2,4 g, kedja i 18K vitguld medföljer, längd 45 cm, vikt 3,1 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, arbetad yta, Finland 1998, längd 45 cm, vikt 15,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,79 ctv, ca TCr-TCa/SI, längd 44 cm, vikt 19,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljanter ca 3,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 45 cm, vikt 13,0 g, ett fåtal diamanter med mindre skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljanter ca 0,80 ctv, ca TCr(I)/SI, stift, gummistopp, vikt 4,7 g.