Avslutad | Moderna – Lördag 17 mars 2018
COLLIER, 18K vitguld, briljanter 1,92 ctv, ca W-Cr(H-I)/SI, längd 44 cm, vikt 22,2 g.
RING, 18K vitguld, granat 0,13 ct, 6 briljanter 0,12 ctv, TW-W(G-H) /VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 11,0 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Love nr 5, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 12,1 g, slitage, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, odlade pärlor som påhäng, vikt 5,6 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 60 baguetteslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W(H)/VS-SI, några med nagg, stl 16,5 mm, vikt 1,0 g.
GEORG JENSEN, rodinerat sterlingsilver, Daisy, svart emalj, längd 45 cm, vikt 5,3 g, originaletui.
EFVA ATTLING, ring, Heart to heart ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct TW/VS, 26 briljantslipade diamanter 0,13 ctv, TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 8,5 g.
MUST DE CARTIER, 18K trefärgat guld, Trinity, stl 55 (17,25 mm), vikt 8,9 g, originaletui och ask, certifikat.
PER BORUP, collier, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, del av kedja i silver, längd 44 cm, vikt 36,2 g
STRÖMDAHL, örhängen, 18K vitguld, creoler, 238 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS-SI, diameter 20 mm, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 15 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW/VVS, svensk kontrollstämpel, längd 43 cm, vikt 44,6 g, etui från Jovenia.
BVLGARI, hänge, Bvlgari Bvlgari, 18K guld/stål, onyx, pärlemor, höjd 4,6 cm, vikt 18,5 g. COLLIER, BVLGARI, läder, stål, längd 38,5 cm, ytterkartong.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, Moonlight Grapes, stor, stl ca 17 mm, justerbar stl, skev skena, vikt 21,2 g, etui, ytterkartong.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 3,20 ct ca I-J(TCr-CR)/VS, 254 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca E-F(River-TW)/VVS, 14 baguetteslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca F-G(TW)/VS-SI, IGI Identification Report F4J85843, stl ca 16,75 mm, vikt 14,2 g, skena i ringskena.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 1,52 ct, ca Brown/P1, inneslutningar når ytan, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant har nagg på kuletten, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.